Тернопільський замок

Тернопільський замок
зірочок - 3.7, відгуків - 3
м. Тернопіль, вул. Замкова, 12

Тернопільський (Старий) замок – фортифікаційна споруда, пам’ятка архітектури національного значення. Зведений 1540-1548 на лівому березі річки Серет в урочищі Сопільче для охорони південно-східний кордонів Речі Посполитої від нападів кримських татар. Від замку лишився лише палац.

Перший запис в історії Тернополя пов’язаний із спорудженням замку: 15 квітня 1540 року – королівський дозвіл на спорудження замку над Серетом Краківському каштеляну Яну Тарнавському. Ця споруда мала перекрити шлях наїзникам на широких просторах від Теребовлі до Буська, де на той час не було жодного великого укріплення.

Будівництво тривало 8 років. У зв’язку із значними витратами на будівництво місто звільняється від багатьох податків. Замок було згодом укріплено і добудовано сином Яном Тарновського – Христофор.

У першій половині XVII ст. фортечні укріплення Тернополя мали форму прямокутника. З боку міста замок був захищений глибоким ровом і валом та укріплений дубовим частоколом. Із заходу його омивали води штучного ставу, створеного у 1548 році. Вали проходили в районі сучасних вулиць Танцорова, Багатої, Руської, Валової, Грушевського і замикалися на став.

На відрогах валу стояло дві оборонні вежі: Кушнірська – над ставом, неподалік Воздвиженської церкви, і Шевська – на краю заплавних лугів, приблизно в районі теперішнього парку ім.Тараса Шевченка.

Замок зазнавав серйозних руйнувань у 1575, 1589, 1672, 1675 роках. Після турецького нашестя 1675 року замок лежав в руїнах, лише на початку ХІХ ст. граф Ф. Коритовський переробив замок під палац, для чого були знесені укріплення, вежі і брами, а будівля оточена звичайним муром. Поряд спорудили т.зв. Новий Замок з сірого пісковику (не зберігся).

У 1810-1815 під час перебування Тернополя у складі царської Росії, в замку відкрили казино. У 1843 році замок віддали під казарми.

Спалений 1917 року під час І Світової, замок довго лежав в руїнах. Під час Другої світової війни Тернопільський замок був сильно пошкоджений, однак його все ж відбудували. У стінах замку розмістили спортивну школу. У 1950-ті було проведено капітальний ремонт будівлі. Зі сторони набережної Тернопільського ставу ще до замку прибудували ресторан, тепер це розважальний комплекс.

Навесні 2009 року міська рада Тернополя підняла питання стосовно доцільності перебування спортивної школи у стінах історичної споруди. У рамках реалізації Програми збереження, відновлення та популяризації історико-культурної спадщини Тернополя у Тернопільському замку пропонують розмістити Музей історії міста, а також зал для почесних делегацій.

Перегляньте також

Коментарі

вверх