Церква воздвиження Чесного Хреста

Церква воздвиження Чесного Хреста
зірочок - 4.5, відгуків - 2
м. Тернопіль, вул. Над Ставом, 1

Церква Воздвиження Чесного Хреста є найдавнішим храмом у Тернополі, вона збудована наприкінці XVI століття. Її часто називають Надставною, оскільки вона знаходиться на пагорбі над Тернопільським ставом. Збудована з тесаного піщанику в стилі ренесанс.

Церква входила в оборонну систему міста, про що свідчать масивні стіни та вузькі невеликі вікна. У 1627 році до церкви добудували вежу-дзвіницю, коли власниками Тернополя були Тома Замойський і його дружина Катерина з роду Острозьких. Вежу використовували як спостережний і сигнальний пункт.

На той час в місті було дві брами: Львівська і Кам’янецька, біля яких чинився найбільший опір під час ворожих нападів. Воздвиженська церква знаходилась неподалік від Львівської брами, тому під час турецько-татарських набігів в ній розташовували гармати і вели обстріл військ противника.

В Тернопільському краєзнавчому музеї зберігаються три ікони з Воздвиженської цекрви: Спаситель, Хрещення Йордані та Воздвиження чесного хреста.

Церква зазнала значних руйнувань під час Другої світової війни. В радянські часи у 1954 році її відремонтували, але водночас розібрали дзвіницю, знищили іконостас та розписи всередині церкви. Радянська влада планувала зробити у приміщенні церкви зал моди, музей мистецтва. Тепер церква Воздвиження Чесного Хреста належить Українській автокефальній православній церкві. Відновлення іконостасу та розписи інтер’єру храму виконав тернопільський художник Богдан Ткачик.

Коментарі

вверх